News

Trudne następstwa zmiany zasad planowania przestrzennego dla fotowoltaiki

Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym Paweł Konieczny, Wiceprezes PSES, omawia zagrożenia, jakie niesie dla branży słonecznej w Polsce przyjęcie w niezmienionym kształcie projektu zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W dniu 7 marca 2023 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.

czytaj całość na LinkedIn

News

Podsumowanie współpracy z Enea Operator

W lipcu 2021 Enea Operator oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej nawiązały ścisłą współpracę, której głównym celem jest  wypracowanie oraz  promowanie wzajemnych dobrych praktyk dotyczących  przyłączania wytwórców OZE. Współpraca objęła także wymianę doświadczeń oraz usprawnienie procesu przyłączeniowego.

Enea Operator podsumowała pierwsze rozwiązania w rozmowie z Paweł Konieczny  z PSES – zachęcamy do zapoznania się.

Więcej informacji

News

Klaudiusz Kalisz na Targach Intersolar

W dniach 6-8.11.2021 przedstawiciel PSES Klaudiusz Kalisz uczestniczył w Targach Intersolar. Intersolar to największe na świecie targi branży solarnej, które odbywają się w Monachium. Tematyka targów koncentrują się na obszarach fotowoltaiki, technologii solarno-termicznych, elektrowni słonecznych, jak i infrastrukturze sieciowej oraz rozwiązaniach w zakresie integracji energii odnawialnej.

Więcej o wydarzeniu

Wydarzenie

Udział w III Energetycznym Forum Nauki i Gospodarki

Dziękujemy za zaproszenie do udziału w III Energetycznym Forum Nauki i Gospodarki organizowanym przez fundację MERCATUS ET CIVIS i Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Paweł Konieczny, wiceprezes zarządu Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej, uczestniczył w Forum w sekcji „Nowe technologie – szanse i zagrożenia”.

Więcej informacji

News

Klaudiusz Kalisz na Przeglądzie MAE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skoordynowało konferencje w ramach In-depth Review, Emergency Response Review, z uwagi na fakt, że Polska jest członkiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Klaudiusz Kalisz – członek zarządu Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej, uczestniczył w spotkaniu z międzynarodowym Zespołem przeglądowym złożonym z przedstawicieli Sekretariatu MAE oraz ekspertów z państw członkowskich MAE.
Efektem Przeglądu MAE będzie raport wraz z rekomendacjami, który przedstawi kompleksową sytuację Polski w obszarze sektora energii. Raport końcowy, po jego przygotowaniu i zatwierdzeniu, zostanie upubliczniony przez MAE w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z rządem Polski.

Więcej informacji

Media

Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej (PSES) wzięło udział w Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Prezes Tomasz Sek z Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej uczestniczył w debacie „Polityka Energetyczna Polski – szanse i zagrożenia dla rozwoju polskiej gospodarki”.

Czytaj na LinkedIn

Media

Sejm przegłosował ułatwienia dla inwestycji w OZE

Zapraszamy do lektury artykułu na temat zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii z dnia 11.08.2021. Przegłosowane zdecydowaną większością głosów zmiany mają na celu ułatwić procesy inwestycyjne w energetyce odnawialnej oraz wydłużyć systemy wsparcia dla inwestorów ubiegający się o publiczne gwarancje sprzedaży energii.

Czytaj na www.gramwzielone.pl

Kariera

Dołącz do PSES. Mamy staż dla Ciebie.

Dołącz do PSES  jako Stażysta. Jeśli znajomość branży fotowoltaicznej nie jest Ci obca oraz posiadasz zdolności analityczne – aplikuj do nas.

Wyślij CV na info@pses.org.pl

Zobacz ofertę

Media

Enea Operator i PSES będą współpracować. Chodzi o przyłączanie OZE

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej (PSES) i Enea Operator nawiązały ścisłą współpracę, której ważnym elementem będzie wypracowanie i promowanie wzajemnych dobrych praktyk dotyczących między innymi przyłączania wytwórców OZE. Współpraca obejmie również wymianę doświadczeń oraz usprawnienie procesu przyłączeniowego – poinformowała Enea.

Czytaj na www.wnp.pl

News

Do PSES dołącza SolarX

Miło nam poinformować, że do Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej dołączyła firma SolarX. SolarX specjalizuje się w instalacjach fotowoltaicznych dla domów, gospodarstw, firm oraz instytucji pożytku publicznego w całej południowej Polsce.

Media

Inwestycje w sieć energetyczną potrzebne od zaraz

Operatorzy już dziś zmagają się z ograniczeniami możliwości szybkiego przyłączania nowych mocy. Bez modernizacji systemu i rozbudowy magazynów rozwój OZE będzie zagrożony.

Czytaj na serwisy.gazetaprawna.pl

Media

Farmy słoneczne coraz dłużej czekają na przyłączenie do sieci

Opóźnienia w przyłączaniu do sieci powodują, że gotowe farmy fotowoltaiczne o mocy prawie 0,5 GW nie mogą produkować energii mimo pełni sezonu letniego. Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego nie nadążają z odbiorami ze względu na niedobór pracowników, firmy nie przygotowały się bowiem na boom w fotowoltaice. Inwestorzy muszą czekać na odbiór nawet dwa-trzy miesiące.

Czytaj na biznes.interia.pl

Media

W perspektywie jest możliwe oparcie polskiego miksu energetycznego w głównej mierze na OZE

Czekają nas dwie tendencje, po pierwsze magazynowania energii, a po drugie zaczną powstawać instalacje hybrydowe, łączące fotowoltaikę z innym źródłem, np. farmą wiatrową czy elektrownią wodną – uważa Paweł Konieczny.

Czytaj na nettg.pl

Media

Inwestorzy czekają coraz dłużej na przyłączenie farm fotowoltaicznych

Mamy połowę czerwca. Jest piękna słoneczna pogoda i najdłuższe dni w roku. Walcząca od lat z problemem smogu i borykająca się z kolejnymi problemami energetyki konwencjonalnej Polska tylko dzisiaj straciła około trzy gigawatogodziny zielonej energii. I zdaje się, że nikt nie widzi problemu – pisze Paweł Konieczny, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej.

Czytaj na www.gramwzielone.pl

News

Edison Energia nowym członkiem PSES

Chcielibyśmy poinformować, że kolejnym Członkiem PSES została firma Edison Energia. Jest to jedna z najbardziej innowacyjnych firm fotowoltaicznych na rynku, która tworzy polski rynek energii słonecznej niemal od samego początku i jako zespół zbudowała już ponad 5 tys. instalacji, a dzięki doświadczeniu i pasji realizuje misję zapewnienia niezależności energetycznej polskim rodzinom i firmom.

News

Corab dołącza do PSES

Kolejny członkiem PSES została spółka Corab. Jeden z czołowych polskich producentów konstrukcji fotowoltaicznych oraz dostawca sprzętu do budowy farm fotowoltaicznych. Corab powstał w 1991 roku i od początku swojej działalności specjalizuje się w elektronice i w produkcji wyrobów ze stali i aluminium. Dzięki zdobytemu doświadczeniu stał się wiodącym producentem systemów fotowoltaicznych w Polsce.

News

PBDI w PSES

Miło nam poinformować, że do Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej dołączyła spółka PBDI S.A. Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego Spółka Akcyjna (PBDI S.A.) jest częścią powstałej w 1990 roku Grupy Erbud, jednej z pięciu czołowych grup budowlanych na polskim rynku. PBDI S.A. działa w sektorze budownictwa inżynieryjnego, drogowego oraz elektroenergetycznego na terenie całego kraju. Prawie od samego początku rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce Spółka stara się być aktywnym uczestnikiem w tym segmencie budownictwa, obecnie realizuje dziesiątki farm słonecznych o dużych mocach na terenie całego kraju.

Media

Apel PSES do Operatorów o niewstrzymywanie przyłączeń OZE do sieci – OSD odpowiadają

Pod koniec marca Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej wystosowało specjalny list do czterech polskich Operatorów Sieci Dytrybucyjnych (OSD), aby nie wstrzymywali prac związanych z przyłączaniem farm fotowoltaicznych. Spółki zapewniają, że prac nie wstrzymywano. Gdzie pojawiły się problemy?

Czytaj na swiatoze.pl

News

Patronat PSES Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-Energy

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej zdecydowało się objąć Honorowym Patronatem seminarium „Corporate Power Purchase Agreement (PPA)”, które odbędzie się 19 września 2019 roku w Warszawie.
Podobnie jak w innych krajach, w Polsce można zaobserwować wysokie zainteresowanie potencjałem umów PPA w zakresie zakupu energii elektrycznej bezpośrednio od producentów energii ze źródeł odnawialnych. Umowa Power Purchase Agreement to nic innego jak długoterminowy kontrakt na zakup energii elektrycznej bezpośrednio od producenta energii ze źródeł odnawialnych. Jest to korzystne nie tylko ze względów środowiskowych (niska emisyjność źródeł wytwórczych), ale również biznesowo, bowiem to możliwość długoterminowego zapewnienia dostaw energii elektrycznej po stałej cenie.
Głównym celem wydarzenia jest wymiana doświadczeń ekspertów z Polski i zagranicy dążąca do zdefiniowania barier oraz możliwości implementacji umów PPA na rynku Polskim.
Więcej

News

Rozwój fotowoltaiki w Polsce i na świecie

Rozwój fotowoltaiki na świecie bardzo przyspieszył w ostatnim czasie. Również w Polsce widzimy dynamiczny rozwój, co obrazuje poniższa grafika. Do roku 2014 zainstalowana moce były niewielkie, w 2015 – 104 MW a w 2018 – 488 MW. Szacowana moc fotowoltaiki na rok 2019 to ok. 800 MW a na rok 2020 – 1200 MW. Jednym może się to wydawać mało, ale dane mimo wszystko nie pozostawiają wątpliwości. Branża fotowoltaiczna rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie i ma ogromny potencjał. Fotowoltaika jest również coraz tańsza, a przez to jeszcze bardziej dostępna.
 
Rozwój fotowoltaiki w Polsce i na świecie będzie tematem IX Międzynarodowej Konferencji Fotowoltaika w Polsce, która odbędzie się 10 września 2019 w ramach międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-energy. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej jest Patronem Merytorycznym niniejszego wydarzenia.

News

Prezentacja o aukcjach OZE w Kazachstanie

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją o aukcjach OZE, które zostaną przeprowadzone w 2018 roku Kazachstanie.

Więcej

Media

Wywiad z Członkiem Zarządu PSES- Klaudiuszem Kaliszem

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z panem Klaudiuszem Kalisz, Członkiem Zarządu PSES. Szczegółnie ciekawe są fragmenty wywiadu dotyczące finansowania inwestycji w farmy fotowoltaiczne przez banki, które przekonują sie do finansowania fotowoltaiki.

Czytaj na gramwzielone.pl

News

Patronat PSES dla Kongresu POWERPOL

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej zdecydowało się objąć Honorowym Patronatem XVIII edycję Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, która odbędzie się w dniach 29-30 stycznia 2017 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Pierwszego dnia Kongresu odbędą się m.in. panele: „Co się wydarzy w energetyce w 2018 roku – perspektywa Rządu i przedsiębiorstw” oraz „Reorganizacja polskiego rynku produkcji energii – inwestycje w innowacyjność?”, natomiast drugiego dnia m.in. „Rynek sprzedaży i dystrybucji energii i gazu” oraz „Energetyka vs Środowisko”. W Kongresie jako prelegenci prawdopodobnie wezmą udział przedstawiciele Zarządu PSES.

News

Spotkanie PSES z Tajwańską Radą Rozwoju Handlu Zagranicznego

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej wraz z producentami oświetlenia LED oraz oświetlenia solarnego zapraszają na spotkanie, które odbędzie się 18 września 2017 r. w godzinach 9.30-18.00, w hotelu InterContinental w Warszawie (sale konferencyjne Carmen + Don Giovanni). Organizatorami misji handlowej są Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zagranicznego TAITRA oraz New Taipei City Government.
Więcej

News

Targi Energy and Environment 2017

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej zaprasza na Targi Energy and Environment 2017, które odbędą się w dniach 19-22 października 2017 roku w Rydze na Łotwie. Są to coroczne targi branży energetycznej, na których poruszana jest tematyka bardziej racjonalnego zużycia energii, zrównoważonego rozwoju i technologii środowiskowych. W tym roku organizowana jest ósma edycja targów. W targach weźmie udział około 25000 odwiedzających z państw bałtyckich oraz innych krajów, planowane jest przybycie około 110 wystawców z krajów nadbałtyckich, nordyckich, państw WNP i innych.

Więcej

News

Patronat PSES dla seminarium ,,Wirtualne Elektrownie, Magazyny Energii i Spółdzielnie Energetyczne”

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej zdecydowało się objąć Honorowym Patronatem Seminarium ,,Wirtualne Elektrownie, Magazyny Energii i Spółdzielnie Energetyczne”, które odbędzie się 28 lutego 2017 roku w Częstochowie. Głównym celem wydarzenia jest zgromadzenie ekspertów reprezentujących sektor energetyczny oraz odnawialnych źródeł energii (OZE), którzy będą dzielili się oraz wymieniali doświadczeniami w zakresie realizacji nowych inwestycji w energetyce rozproszonej.

News

Prawo dla ekosiłowni do poprawki

W dniu dzisiejszym w ogólnopolskim wydaniu dziennika Rzeczpospolita w artykule Prawo dla ekosiłowni do poprawki, wypowiedział się Członek Zarządu PSES, p. Klaudiusz Kalisz, który w kontekście zbliżającej się pierwszej aukcji OZE tłumaczył, że kolejne generacje paneli są wprowadzane na rynek w dużym tempie, a zatem zakaz instalowania paneli wyprodukowanych wcześniej niż przed 18 miesiącami w instalacjach, które wygrają niniejszą aukcje jest zasadny. Zauważył on również konieczność skrócenia terminu samej instalacji z obecnych 24 miesięcy do 18 miesięcy. Taka zmiana zapobiegłaby uprawianiu przez inwestorów „aukcyjnego hazardu.

News

PSES patronem XVII edycji POWERPOL

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej zdecydowało się objąć Honorowym Patronatem XVII edycję Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, która odbędzie się w dniach 11-12 stycznia 2017 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Pierwszego dnia Kongresu odbędą się m.in. panele: Co się wydarzy w energetyce w 2017 roku – perspektywa Rządu i przedsiębiorstw oraz „Żabi skok” w inwestycjach – innowacje dla energetyki poza samochodem elektrycznym. W Kongresie w jako prelegenci wezmą udział przedstawiciele Zarządu PSES.

News

Udział PSES w XIII Kongresie Nowego Przemysłu

Prezes Zarządu PSES, Pan Tomasz Sęk, wraz z Wiceprezesem Zarządu PSES, Panem Przemysławem Piętą, wzięli udział w XIII Kongresie Nowego Przemysłu, który odbył się w Warszawie w dniach 19-20 października 2016 roku. Prezes PSES był uczestnikiem panelu Odnawialne źródła energii. System wsparcia i inwestycje. W ramach swojej wypowiedzi odniósł się do obowiązujących obecnie przepisów OZE z perspektywy przedsiębiorstw działających w segmencie fotowoltaiki, ocenił potencjał tej gałęzi energetyki w Polsce oraz tłumaczył, że dostępna obecnie technologia z całą pewnością uzasadnia inwestowanie w tego rodzaju inwestycje w Polsce, czego najlepszym przykładem jest poziom rozwoju tej branży w Niemczech, kraju o niemal identycznych warunkach słonecznych.

Media

#RZECZoBIZNESIE: Tomasz Sęk: Fotowoltaika może pomóc uniknąć 20. stopnia zasilania

„Nie rolą fotowoltaiki jest to, żeby zapewnić tzw. base low, czyli to co zapewniają w tym momencie elektrownie konwencjonalne” – mówi Tomasz Sęk. Energia ze słońca może natomiast pomóc uniknąć 20. stopnia zasilania. Tomasz Sęk opowiadał również, jakie warunki muszą zostać spełnione, by energetyka słoneczna mogła się rozwinąć, a skorzystać na tym mógł również przysłowiowy Janusz.

Czytaj na energia.rp.pl

Media

PSES: fotowoltaika najbardziej obywatelską formą produkcji energii

Aktualnie w Polsce funkcjonuje ponad 100 naziemnych i ponad 4500 nadachowych elektrowni słonecznych. Pomimo barier regulacyjnych i oporu lobby koncernów energetycznych energetyka słoneczna zaczyna rozwijać się w naszym kraju. Właściciele ww. instalacji słonecznych stanowią najliczniejszą w Polsce grupę społeczną produkującą energię elektryczną, co jest najlepszym dowodem na obywatelski charakter tej technologii. Dla przykładu w Niemczech funkcjonuje ponad 1,5 miliona elektrowni słonecznych – komentuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej.

Czytaj na www.gramwzielone.pl

Media

Wywiad z Członkiem Rady programowej PSES – Jakubem Charaszkiewiczem

Na portalu www.cire.pl ukazał się artykuł, w którym m.in. o demokratycznym charakterze fotowoltaiki wypowiada się Jakub Charaszkiewicz z Rady Programowej PSES. W artykule przedstawione zostały również wyliczenia PSES, z których wynika, że Polska stoi przed szansą stworzenia 20 000 nowych miejsc pracy oraz dodatkowych 9 do 18 mld PKB w przypadku startu systemu aukcyjnego stymulującego rozwój elektrowni fotowoltaicznych (PV).

Czytaj na cire.pl

Media

Wywiad z Prezesem PSES- Tomaszem Sękiem

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Tomaszem Sękiem, Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, który ukazał się na portalu gramwzielone.pl.

Czytaj na gramwzielone.pl

News

PSES sygnatariuszem Porozumienia Branży Fotowoltaicznej w Polsce

Z przyjemnością informujemy że PSES zostało sygnatariuszem szerokiego Porozumienia Branży Fotowoltaicznej w Polsce, którego celem jest wsparcie korzystnych dla obywateli, gospodarki oraz branży zapisów ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wypracowane porozumienie opiera się na wspólnym poparciu trzech prostych postulatów które w naszej ocenie są kluczowe dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Jako sygnatariusze porozumienia jednoznacznie opowiadamy się za wprowadzeniem pełnego netmeteringu 1:1 obejmującego energię oraz jej przesył, utrzymaniem taryf gwarantowanych w wysokości zapisanych obecnie w ustawie oraz poszerzeniem definicji prosumenta o każdego końcowego konsumenta energii. Jednocześnie w drodze porozumienia jako branża wybraliśmy swoich reprezentantów którzy w dialogu ze stroną rządową będą reprezentować Porozumienie. Z ramienia PSES reprezentantem Porozumienia został p. Jakub Charaszkiewicz, natomiast Sekretarzem Porozumienia został p. Paweł Czaus, również Członek PSES.

Kliknij w więcej, aby wyświetlić załącznik.

Więcej

News

PSES wspiera polskich rolników

Tysiąc głosów poparcia dla elektrownisłonecznych trafiło do Ministerstwa Energii. Masowe społecznepoparcie, głównie rolników, związane jest z pracami nad zmianami w ustawie o odnawialnych źródłach energii i niepewnościądotyczącą kształtu nowelizowanej ustawy w zakresie energetykisłonecznej. Zapraszamy do zapoznania się z depeszą Polskiej Agencji Prasowej.

Kliknij w więcej, aby wyświetlić załącznik.

Więcej

News

Raport PSES na temat perspektywy wpływu fotowoltaiki na gospodarkę Polski w tatach 2016-2020

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej raportem Perspektywy wpływu fotowoltaiki na gospodarkę Polski w latach 2016-2020. Raport obejmuje m.in. kwestie wartości dodanej rozwoju PV na terenie Polski, zakresu społecznego oddziaływania rozwoju PV, wpływu fotowoltaiki na krajowy system elektroenergetyczny oraz omawia perspektywy B R w branży PV w Polsce.

Czytaj raport

Media

Wywiad z Prezesem PSES- Tomaszem Sękiem

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem Prezesa PSES p. Tomaszem Sęk.

Czytaj na energetyka.wnp.pl

Media

Rekord sprawności modułu fotowoltaicznego

Imponujący rekord sprawności modułu fotowoltaicznego

Zaledwie w ubiegłym tygodniu o ustanowieniu nowego rekordu sprawności modułu fotowoltaicznego poinformował amerykański producent SunPower. Teraz japoński Panasonic przebija go aż o 1 pkt proc. Producent ogniw i modułów fotowoltaicznych z USA SunPower poinformował ostatnio o osiągnięciu nowego rekordu sprawności modułu fotowoltaicznego na poziomie 22,8 proc.

Czytaj na gramwzielone.pl

Media

Imponujący wynik sprawności modułu fotowoltaicznego

Naukowcy z UCLA wydłużyli żywotność ogniw perowskitowych

Perowskit to materiał dający nadzieję na tańszą i mającą szersze zastosowania fotowoltaikę, przewyższający pod wieloma względami krzem stosowany obecnie w branży fotowoltaicznej jako podstawowy surowiec. Problemem w rozwoju i komercjalizacji perowskitowych ogniw fotowoltaicznych pozostaje ich szybka degradacja. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat badań sprawność ogniw perowskitowych wzrosła z 4% do ponad 19% i wydaje się, że perowskity mają szansę na osiągnięcie w najbliższych latach maksymalnej możliwej sprawności wynoszącej ok. 30%.

Czytaj na gramwzielone.pl

Media

Fotowoltaika lekarstwem na ograniczenie dostaw prądu

Fotowoltaika lekarstwem na ograniczenie dostaw prądu. W świetle wydarzeń ostatnich dni tj. ograniczenia dostaw energii elektrycznej przez operatora sieci przesyłowych, spółkę Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., jak również przyjęcie przez Radę Ministrów Rozporządzenia w sprawie wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej nasuwa się pytanie, w jaki sposób uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości? Odpowiedź wydaje się być prosta – zwiększyć udział instalacji słonecznych (fotowoltaicznych) w produkcji energii elektrycznej w ramach koszyka odnawialnych źródeł energii.

Czytaj na www.pses.org.pl

News

Uwagi PSES do projektu ustawy

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej przygotowało uwagi do projektu Ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy – Prawo budowlane autorstwa Sejmowej Komisji Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Zostały one przekazane wszystkim posłom Komisji z prośbą o zapoznanie się nimi.

Zobacz załącznik

News

Kolejna elektrownia słoneczna na Podlasiu

Kolejna elektrownia słoneczna na Podlasiu.
Z powodzeniem zakończyło się podłączanie do sieci elektroenergetycznej kolejnej elektrowni słonecznej, która została wybudowana w miejscowości Zagroby Zakrzewo w Gminie Zambrów. Jest to kolejna inwestycja wchodząca w skład Podlasie Solar Parku, a jej moc zainstalowana to 1,0 MWp. W ramach projektu Podlasie Solar Park zostały wcześniej zrealizowane elektrownie w Kolnie (1,8 MWp), Jedwabnem (0,7 MWp) oraz Lipsku (0,3 MWp). Inwestycje te zostały sfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013, a przygotowane i przeprowadzone zostały przez firmę R.Power z Warszawy.

News

Polemika PSES do raportu „Ambitnie, ale realnie –mapa drogowa rozwoju OZE w Polsce”

Zapraszamy do zapoznania się z polemiką Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej.

Więcej

Media

Moduły fotowoltaiczne SolarWorld z 5 busbarami

Niemiecki producent wprowadzi do seryjnej produkcji moduły fotowoltaiczne posiadające 5 tzw. busbarów. Moduły fotowoltaiczne SolarWorld z 5 busbarami będą jednak na razie dostępne tylko w USA.

Czytaj na gramwzielone.pl

Media

Komisja Europejska zaczyna nowe postępowanie dotyczące importu modułów PV z Chin

Komisja Europejska poinformowała dzisiaj, że otrzymała od EU ProSun – organizacji zrzeszającej zwolenników ceł na import chińskich modułów PV do Europy – wniosek o dokonanie przeglądu zasad restrykcji handlowych dotyczących importu chińskich modułów fotowoltaicznych. KE informuje, że na podstawie złożonego wniosku zaczyna postępowanie mające zweryfikować sposób ustalania minimalnych cen na import chińskich modułów PV.

Czytaj na gramwzielone.pl

Media

EU ProSun o łamaniu zasad importu paneli PV

Organizacja EU ProSun skupiającą cześć europejskiej branży fotowoltaicznej opowiadającej się za restrykcjami w imporcie chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej poinformowała, że przedstawi Komisji Europejskiej nowe dowody, które mają skłonić KE do utrzymania ograniczeń w imporcie paneli PV z Chin. Obecne unijne regulacje w tym zakresie wygasają z końcem tego roku.

Czytaj na gramwzielone.pl

Media

Średnie ceny energii w pierwszej aukcji dla PV

Niemiecki rząd jest zadowolony z pierwszej pilotażowej aukcji dla naziemnych projektów fotowoltaicznych, którą przeprowadzono w połowie tego miesiąca. Federalne ministerstwo gospodarki podaje, że zaoferowane w aukcji ceny za energię są zgodne z jego wcześniejszymi prognozami.

Czytaj na gramwzielone.pl

News

Wniosek o rejestracje PSES

W dniu dzisiejszym do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy złożony został wniosek o rejestrację Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Niezwłocznie po zarejestrowaniu naszej organizacji zwołane zostanie Walne Zgromadzenia Stowarzyszenia, podczas którego wybrane zostaną jego władze.

Media

Chilijski rynek fotowoltaiczny przyciąga coraz więcej inwestorów

Chilijski rynek fotowoltaiczny przyciąga coraz więcej inwestorów, a potencjał realizowanych tam projektów rośnie w błyskawicznym tempie. Rząd Chile widzi w OZE szansę na rozwiązanie energetycznych problemów tego kraju.

Czytaj na gramwzielone.pl

Media

Budowa kolejnej farmy – Podlasie Solar Park

Spółka R.Power (dawniej AMB Energia Wytwarzanie) rozpoczęła budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej wchodzącej w skład projektu Podlasie Solar Park – największego w Polsce kompleksu farm PV.

Czytaj na gramwzielone.pl

Media

Jak zaćmienie Słońca wpłynęło na pracę farmy fotowoltaicznej na terenie Polski?

Jak zaćmienie Słońca wpłynęło na pracę farmy fotowoltaicznej na terenie Polski? Występujące dzisiaj w godzinach przedpołudniowych zaćmienie Słońca miało obniżyć generację energii z instalacji fotowoltaicznych.

Czytaj na gramwzielone.pl

Kariera

Inwestycja w fotowoltaikę w Kolnie

Kolno: inwestycja w fotowoltaikę ma się zwrócić już po 1,5 roku. Władze Kolna realizują projekt, dofinansowany ze środków UE, mający na celu montaż dachowych mikroinstalacji fotowoltaicznych na wybranych obiektach użyteczności publicznej.

Więcej

Media

Najważniejsze trendy na rynku fotowoltaicznym w 2015 r.

Specjalizująca się w analizach globalnego rynku fotowoltaicznego firma konsultingowa IHS przedstawiła 10 najważniejszych jej zdaniem trendów, które będą mieć miejsce w globalnej branży PV w 2015 r.

Czytaj na gramwzielone.pl